Wydawać by się mogło, że adaptacja projektu gotowego to pestka. Nic bardziej mylnego. Przedstawiamy 5 rzeczy dotyczących adaptacji projektów, o których prawdopodobnie nie miałeś pojęcia. Koniecznie czytaj dalej! 

 Projekt gotowy, a projekt budowlany. 

Projekt gotowy nie jest projektem budowlanym, jak głoszą przepisy prawa budowlanego. W związku z tym nie możesz od razu po zakupie złożyć wniosku wraz z pozwoleniem na budowę. 

Adaptacja projektu gotowego to nie tylko podpis architekta. 

Zanim projekt zostanie wykorzystany jako projekt architektoniczny, trzeba go dostosować do warunków panujących na danej ziemi, pamiętając o poszanowaniu przepisów obowiązujących w danej miejscowości.  Wiąże się to także z przygotowaniem projektu zagospodarowania terenu i przygotowaniem różnych dokumentów.

Za rozwiązania w projekcie odpowiada architekt przeprowadzający adaptację projektu

Architekt, który wykonuje adaptację projektu gotowego, staje się w świetle prawa osobą odpowiedzialną za wszystkie rozwiązania uwzględnione w projekcie. Właście dlatego osoba taka musi posiadać stosowne uprawnienia budowlane i projektowe, a także musi być wpisana na listę członków właściwej izby samorządu zawodowego. 

Nie można dowolnie zmieniać projektu. 

Chodzi tutaj o prawo autorskie. Jesli nie mamy zgody od autora, na wprowadzenie zmian, które mogą naruszać prawa autorskie, `nie możemy ich wprowadzić. 

Dużo zmian w projekcie? Lepiej przygotowac nowy projekt domu gotowego

 Czasami inwestor kupuje projekt domu, który zakłada postawienie budynku w technologii murowanej, ale chce ją zmienić np. na drewnianą. Wóczas lepiej poszukać nowego projektu gotowego, który uwzględni żądania inwestora. Tego rodzaju zmiany często wymagają większego nakładu pracy, niż przy stworzeniu nowego projektu. 

Dokonaj adaptacji projektu z Dom Twój

Jeśli Twój projekt domu wymaga wprowadzenia zmian projektowych, Dom Twój może pomóc Ci w tym przedsięwzięciu i jest w stanie wprowadzić nieograniczoną ilość zmian w projekcie. Dodatkowo, jesteśmy przygotowani na każdą ewentualność i zmianę. Ale warto zaznaczyć, że wiąże się to z dodatkowymi kosztami oraz wydłuża to czas załatwienia wszystkich formalności niezbędnych do uzyskania pozwolenia na budowę (dodatkowy czas potrzebny na fizyczne wykonanie zmian w projekcie oraz obliczenia konstrukcyjne). 

Jesli chcecie wiedzieć więcej, czym Dom Twój się zajmuje, zerknijcie na naszą stronę internetową.