Układasz wstępny plan związany z budową domu? Dowiedz się jak wyglądają formalności przy budowie domu i nie daj się zaskoczyć podczas kompletowania dokumentów do Twojego domu marzeń. Koniecznie czytaj dalej. 

Budowa domu - formalności.

Jakie dokumenty musisz przygotować, zanim rozpoczniesz budowę domu? Przeprowadzimy Cię przez to krok po kroku:

Działka budowlana.

Aby zacząć budowę domu, niezbędna jest działka budowlana. Jeśli nie masz działki tego rodzaju, pamiętaj, że w większości przypadku możliwe jest przekształcenie działki rekreacyjnej w budowlaną, jeśli spełnia wszystkie wymogi. Jeśli potrzebujesz pomoc przy tego rodzaju formalnościach - napisz do nas. Z chęcią Cię z tego odciążymy. 

Sprawdź plan zagospodarowania przestrzeni.

Zanim rozpoczniesz budowę, niezbędne jest otrzymanie planu zagospodarowania przestrzeni z urzędu miasta lub gminy, aby dowiedzieć się, czy w pobliżu Twojej działki na przestrzeni lat będę prowadzone jakieś prace budowlane, które bezpośrednio wpłyną na działkę. Dodatkowo, w powyższym dokumencie mogą znaleźć się wytyczne odnośne podstawowych parametrów budynku, takich jak m.in,: wysokość, szerokość elewacji frontowej, linia zabudowy, rodzaj dachu, kąt nachylenia połaci dachowej.

Stwórz mapę zasadniczą do celów projektowych i gotowy projekt budowlany.

Wytyczne dotyczące projektu budowy znajdziesz w Rozporządzeniu Ministra Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej w Sprawie Szczegółowego Zakresu i Formy Projektu Budowlanego. Co znajduje się w mapie zasadniczej do celów projektowych?

  • Projekt architektoniczno-budowlany -  określa funkcję, formę i konstrukcję domu, zastosowane w projekcie rozwiązania techniczne oraz materiałowe. 
  • Projekt zagospodarowania terenu sporządzony na aktualnej mapie geodezyjnej do celów projektowych, który musi zawierać granicę obszaru opracowania, obrys projektowanych na działce obiektów, wjazd i wejście na działkę i komunikację w jej obrębie (dojście do budynku, dojazd do garażu), sieć przyłączy i układ zieleni.

Pozwolenie na budowę 

Jeśli posiadasz już gotowy projekt domu, możesz ubiegać się o pozwolenie na budowę, chyba, że Twój dom nie będzie przekraczał powierzchni 70m2. Jeśli załatwianie formalności przed rozpoczęciem budowy domu to dla Ciebie za dużo - skontaktuj się z nami.

 Dom Twój - pomoc przy budowie domu

Pomożemy Ci również przy:

Skontaktuj się z nami:

  • telefonicznie: +48 883-629-709
  • mailowo: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
  • przez formularz
  • odwiedź nas w biurze: Dom Twój Dawid Ponka ul. Jana III Sobieskiego 350/1u, 84-200 Wejherowo