Chcesz rozpocząć budowę domu, ale nie do końca wiesz od czego zacząć? Jakie kroki trzeba podjąć, żeby nie pogubić się w gąszczu dokumentów i pozwoleń? Poniższy artykuł nieco rozjaśni Ci tę kwestię w głowie, więc koniecznie czytaj dalej. 

Podczas budowy domu niezwykle istotne są wszelkie formalności i pozwolenia, które musisz załatwisz, zanim zaczniesz wylewać fundamety. Jakie dokumenty oraz gdzie musisz je złożyć? Już wyjaśniamy Przede wszystkim trzeba zacząć od uzyskania pozwolenia na budowę. Jest to dokument który wystawia starostwo. Warto wiedzieć, że po pozwolenie należy udać się do wydziału architektury. To tam, wraz ze wnioskiem musimy dołączyć m.in. projekt budowalny. Jakie jeszcze dokumenty są potrzebne? 

Warunki zabudowy.

Zacznij od uzyskani wpisu z miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego lub warunki zabudowy i sprawdź wymagania dla konkretnej działki. Dokument ten którą wyda wójt, burmistrz lub prezydent miasta. Uzbrój się w cierpliwość, ponieważ może trwać to od 2 do 4 tygodni. 

Geodeta.

Udaj się do geodety, ktory wykona mapę dla celów projektowych w odpowiedniej skali i zdecyduje, czy niezbędne jest wykonanie badań geotechnicznych, które sprawdzają nośność gruntów oraz poziom wód gruntowych. Jeśli nie wiesz, do kogo możesz się udać, uśmiechnij się do nas! Jesteśmy wstanie Ci w tym pomóc! 

Zakup i adaptacja gotowego projektu.

Aby otrzymać pozwolenie na budowę, musisz przedstawić gotowy projekt budynku. W każdym projekcie możliwe są zmiany, ale warto wybrać taki, w którym wszelkie poprawki będą minimalne, a sam proces adaptacji gotowego rpojektu niezbyt uciążliwy. Jeśli wciąż nie wiesz, gdzie znajdziesz gotow projekt, albo jak zaadoptować go do działki - zerknij na naszą stronę internetową i sprawdź w czym jeszcze możemy Ci pomóc.

Media.

To etap, w którym musisz uzyskać warunki techniczne dostawy mediów, czyli energii elektrycznej, gazu, wody i zapewnić odbiór ścieków i odpadów stałych. Oprócz tego, należy przygotować również dokumentację do Zespołu Uzgodnień Dokumentacji Projektowej. To opiniam która ustala odległości między projektowanymi obiektami: budynkami, sieciami, zjazdami, jak również w stosunku do granic działek i innych obiektów.

Pozwolenie na budowę. 

Wydawane jest w formie decyzji administracyjnej przez starostę. Szczerzej na temat pozwolenia na budpwę pisaliśmy tutaj. 

Jeśli na którymkolwiek etapie przyda Ci się pomoc, koniecznie odezwij się do Dom Twój - pomożemy Ci przejść przez każdy etap budowy domu! Nie zwlekaj!