Planujesz budowę biura? Zastanawiasz się, jak powinien wyglądać jego projekt? A może chcesz skorzystać z opcji projektów gotowych? Z tego artykułu dowiesz się, co warto brać pod uwagę podczas planowania budowy biura. Jeśli taki temat Cię interesuje, to czytaj dalej.

Gotowy projekt biura - od czego zacząć?

Prawda jest taka, że podczas projektowania biura wymaga nie tylko zdolności logistycznych, ale także umiejętności myślenia przestrzennego. Ważne jest, by projekt biura łączył w sobie funkcjonalność, estetykę i bezpieczeństwo. W biurze istotne jest wykorzystanie przestrzeni, jak tylko się da, a także pozostawienie odczucia harmonii i świeżości. 

Projektowanie biura powinno zaczynać się w zasadzie od tego samego, od czego zaczyna się projekt domu. Dodatkowo powinniśmy kierować się także zasadami, które znajdziemy w Rozporządzeniu Rady Pracy i Polityki Socjalnej. To tam są uwzględnione ogólne przepisy bezpieczeństwa i higieny pracy, takie jak odpowiednie oświetlenie, wentylacja, zabezpieczenie przed wilgocią, właściwa temperatura, czy odpowiednie wymiary biura.

Oświetlenie biura

To niezwykle istotna kwestia. Trzeba pamiętać, żeby zapewnić w biurze stały dostęp do dziennego światła. Okna w pomieszczeniu powinny zajmować ok. jednej ósmej wielkości podłogi pomieszczenia. Wiadomo, większe okno, to więcej dziennego światła, co według badań jest korzystniejsze dla pracownika i pracodawcy. Nie zapominajmy o dostępie do światła elektrycznego, które musi być rozmieszczone tak, by w razie awarii nie powstało zagrożenie dla pracowników.

Wentylacja i temperatura.

Według przepisów minimalna temperatura,jaka powinna panować w biurze to 18 stopni C. Nie ma jasno sprecyzowanej maksymalnej temperatury, ale przyjmuje się, że ta nie powinna przekraczać 30 stopni C. Dodatkowo wskazane jest zamontowanie klimatyzacji i wiatraków. Konieczne jest natomiast zapewnienie odpowiedniego przepływu powietrza. Bierze się wówczas pod uwagę wilgotność powietrza czy możliwość ewentualnych zanieczyszczeń. Podczas projektowania biura trzeba pamiętać o montażu klimatyzacji lub wentylacji mechanicznej. Warto pamiętać też o odpowiednich wymiarach biura, które uzależnione są od ilości pracowników przebywających w jednym pomieszczeniu. Na jedną osobę musi przypadać przynajmniej 13 metrów kwadratowych wolnej objętości. 

Gotowy projekt biura.

Jeśli szukać gotowego projektu biura, zajrzyj na Dom Twój. Tam przygotowaliśmy dla Ciebie partnerów, u których możesz znaleźć wymarzony projekt biura. Możliwa jest także adaptacja projektu gotowego, czy wprowadzenie zmian projektowych. Zapoznaj się z ofertą Dom Twój, a w razie pytać, skontaktuj się z nami. Postaw swój wymarzony budynek z Dom Twój!