Posiadacze działek budowlanych doskonale zdają sobie sprawę, że jeśli ich posesja nie jest podłączona do mediów, jest to rzecz, którą muszą zrobić, zanim przystąpią do budowania domu. Jakie koszta trzeba ponieść, żeby uzbroić działkę? W tym artykule postaramy się to oszacować. 

Od czego zależą koszty ubzdrojenia działki?

Koszty uzbrojenia działki zależą tak naprawdę od trzech czynników:

  • mocy przyłączeniowej - im wyższa, tym większe czekają nas koszta.
  • liczba działek budowanych - więcej działek to mniejszy koszt
  • rejon i właściciel sieci

Uzbrojenie działki w prąd.

Energia elektryczna to coś, bez czego nie otrzymasz pozwolenia na budowę, więc radzimy zacząć od niej. Jeśli chodzi o koszta uzbrojenia działki w prąd, ciężko jednoznacznie oszacować wydatki. Wszystko zależy od mocy przyłączeniowej, która będzie nam potrzeba, a także od długości przyłącza. Generalnie wychodzi się z założenia, że uzbrojenie działki w przypadku przyłącza kablowego kosztuje około 70 - 80 zł za kw. 

Woda i kanalizacja.

Podłączenie wody do działki to zadanie dla gminy, bo to ona jest właścicielm lokalnych sieci kanalizacyjnych i wodociągowych. W tym przypadku koszty więc nie są po Twojej stronie. Samo doprowadzenie wody to rozliczenie się za tzw. opłatę adiacencką. To nic innego jak forma udziału właściciela działki w kosztach budowy infrastruktury technicznej. Jeśli jednak dla Waszej działki konieczne jest stworzenie warunków, żeby swobonie podłączyć działkę do sieci - koszta mogą przekroczyć kilkanaście tysięcy złotych.

Uzbrojenie działki w gaz.

Uzbrojenie działki w gaz wygląda podobnie jak w przypadku prądu. Jeśli masz szczęście i sieć gazowa znajduje się niedaleko Twojej działki - to inwestor  opłaca wykonanie przyłącza. Jeśli odległość wynosi do 15 m, wówczas średni koszt kształtuje się na poziomie 2500 zł. Każdy kolejny metr wiąże się z dodatkową opłatą. 

Dom Twój pomoże Ci z uzbrojeniem działki w media.

Jeśli z jakiś względów nie chcesz zajmować się uzbrajaniem działki, daj nam znać. Możemy zająć się tym za Ciebie. Koniecznie zajrzyj na naszą stronę internetową i zapoznaj się z naszą ofertą. Nie trać czasu na formalności - zaufaj firmie Dom Twój.