Wciąż powtarza się, że planując budowę domu, najważniejsze są koszta. Mamy je pilnować, nie przekraczać budżetu, a przede wszystkim oszacować. Jak to zrobić? Dom Twój da Ci parę wskazówek w tym temacie.

Dom Twój szacuje koszty realizacji w powiecie Wejherowskim.

 Z roku na rok koszta budowy rosną, zarówno jeśli mowa o cenach materiałów jak i kosztach związanych z usługą budowlaną. Jak oszacować koszt budowy domku parterowego o powierzchni około 100m2? Dom Twój chęcie Ci podpowie.

Założmy, że chcesz postawić dom o powierzchni 100m2 w stanie deweloperskim. Oznacza to, że dom będzie miał już okna, drzwi, bramę, elewację i ocieplenie. Wyposażony będzie także w instalacje elektryczne, grzewcze i wodno-kanalizacyjne. Na ścianach pojawi się tynk i parapety, a posadzki będa już wyłożone. Warto pamiętać, że są to szacowane koszta, które zależą od wielu czynników, takich jak np. województwo, w którym planujemy budowę. Poniższe ceny obowiązują w powiecie wejherowskim.

Zaczynamy od fundametów. Same materiały kosztować będą około 23 tys zł, ok. 9 tys to cena jaką zapłacimy robotnikom za ich wylanie. Może myślisz, że to dużo? Ale kosztorys uwzględnia wykop ziemi, wykonanie łam i ścian fundamentowych, izolację i inne wymagane prace. Następnie przechodzimy do wzniesienia ścian z betonu komórkowego. Koszt materiałów (w tym zaprawy, bloków z betonu itp.) to koszt około 8600 zł. Do tego należy doliczyć wynagrodzenie dla murarza - 8 000 zł. Ściany działowe zazwyczaj są cieńsze. Do ich zbudowania użyjemy pustaków

W przypadku ścian działowych skorzystamy z cieńszych bloczków z betonu komórkowego – 12 cm. Łączna powierzchnia ścian działowych w domu będzie o około połowę mniejsza, niż w przypadku ścian nośnych – około 70 m2. Za popularne pustaki zapłacimy niecałe 2 400 zł. A ile bierze murarz za swoją pracę? Wynagrodzenie murarza za tę pracę wyniesie ponad 3 800 zł. Dalej należy policzyć koszty wentylacji i kominów. Założmy, że wykonamy 6 kominów wentylacyjnych (1600 zł)i jeden komin dymowy - 3800 zł, a następnie weźmiemy się za strop, którego cena wyniesie około 33 tys. zł, w tym są wliczone koszty robocizny. 

Dach, to kolejny element, który teraz oszacujemy, ale pamiętaj, że na nim nie ma co oszczędzać. Dla przykładu wycenimy dwuspadowy dach o standardowym kącie nachylenia. Wówczas jego powierzchnia wyniesie około 150m2 a koszt, to około 50 tys złotych. Do tego doliczmy zakup rynien, koszt docieplenia dachu po stropie itp. Sumując mamy koszt ok. 67 000 zł. 

Aby dom w stanie deweloperskim byłg otowy zostało nam zamotnowanie okien, drzwi i bramy garażowej. rewnane okna to koszt około 18 000 zł. Jeśli chcemy tańsze z PCV to cena może spaść nawet o 5 000 zł. Brama antywłamaniona wraz z montażem to koszt ok. 4000 zl. Ile to wychodzi łącznie? Około 190 000 zł netto. Warto pamiętać, że nie względniliśmy tutaj kupna działki.

A jeśli interesuje Was budowa domu o takiej powierzchni, ale nie macie na niego pomysłu, wejdźcie na naszą stronę internetową i sprawdzcie jakie gotowe projekty domów możecie kupić w Dom Twój. 

Projekt już kupiony? Nic nie szkodzi, Dom Twój może dokonaźć także adaptacji projektu gotowego, więc nie wahaj się i skontaktuj się z nami w tej sprawie.